Fenerbahçe’de Jasikevicius’tan Final Four öncesi gözdağı! ‘Kupayı kazanmaya gidiyoruz’

Final Four’da Panathinaikos ile oynayacakları maçı değerlendiren Sarunas Jasikevicius, “Herhangi bir rakibe hazırlanır gibi hazırlanıyoruz. Rakip bizim için önemli değil. Ergin Ataman’ı iyi tanıyoruz. Burada amacımız oyuncuları en iyi şekilde maça hazırlamak. Karşı tarafa da nasıl maç içinde zarar vereceğimizi planlamak istiyoruz” dedi.

“LİGDE PLAY-OFF BAŞLIYOR”

Önceliklerinin ligdeki play-off olduğunu aktaran Jasikevicius, “Ligde play-off turu başlıyor. Önümüzde en az 2 maç daha var. İki farklı kadroyla çalışıyoruz. Oyuncuları diri tutmam lazım. Sonrasında rakiplerimizle ilgili detaylı çalışmalara başlayacağız” ifadelerini kullandı.

“HÜCUMDA BU KADAR GELİŞECEĞİMİZİ DÜŞÜNMÜYORDUM”

Hücum ve ribauntlarda geliştiklerini söyleyen Jasikevicius, “İlk geldiğimde takım nerelerde zorlanıyor ve nerelerde iyi onu anlamaya çalıştım. Ribauntta ve savunmada sorunumuz vardı. Savunmada yeterince gelişemedik ama ribauntta geliştik. Hücumda da bu kadar iyi gelişeceğimiz düşünmüyordum” şeklinde konuştu.

Panathinaikos’ta çok önemli günler yaşadığını belirten Jasikevicius, “Yazlarım Yunanistan’da geçiyor. Eşim ve çocuklarım da Yunan. Ne zaman onlarla karşılaşsam duygulanırım ama benim işime odaklanmam gerekiyor. Oraya kupayı kazanmaya gidiyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

DERYA YANNİER: ANA HEDEFLERİMİZDEN BİRİNE ULAŞTIK

Sözlerine sezonun geride kalan kısmını değerlendirerek başlayan genel menajer Derya Yannier, “Jasikevicius’u getirirken yaşadığımız 10 günlük süreç, operasyon anlamında zorlandığımız bir süreçti. Itoudis ile yola başlamıştık. Ona da emekleri için teşekkür ederim. Bu kadronun kurulmasında emeği büyük. Bazen cesur kararlar almak gerekebiliyor. Biz de yeni koçun gelmesi gerektiğini düşündük. Yönetim de bu kararımızın arkasında durdu. Hocayla iletişime geçtik. Günün sonunda kendisiyle ortak bir karara vardık. Çok şükür işler istediğimiz gibi bitti. Ana hedeflerimizden birine ulaştık. Bundan sonra Euroleague ve Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi şampiyonluğunu kazanmak istiyoruz. İnşallah bu pozitif atmosfer devam eder” sözlerini sarf etti.

“DEPLASMANDA KAZANABİLECEĞİMİZİ BİLİYORDUK”

Monaco deplasmanında kazanabileceklerini bildiklerini aktaran Yannier, “İstanbul’a saha avantajı ile dönmek büyük bir artıydı. İlk maçtaki atmosfer, Avrupa’da konuşuldu. Burada bitirmek istedik ama Monaco da deplasmanda maç kazanabilen bir takım. Bize ters gelebilecek özellikleri vardı. Onlara karşı oynayacağımız her maçın zor olacağını biliyorduk. Keşke taraftarımızın önünde bitirebilseydik. O gün nasip olmadı ama kaybettikten sonra da eşleşme için negatif düşüncelerimiz yoktu. Deplasmanda kazanabileceğimizi biliyorduk. Onlar da kazanabilirdi. Bu seviyelerde küçük detaylar sonucu etkileyebiliyor” dedi.

“CALATHES ŞARTLARDAN DOLAYI TAKIMDA KALDI”

Nick Calathes’in hayatında gördüğü en profesyonel sporculardan biri olduğuna değinen Derya Yannier, “Calathes ile yaz boyunca konuştuk. Şartlardan dolayı takımda kaldı. Calathes, hayatımda gördüğüm en profesyonel sporculardan biri. Her şeyi çok şeffaf bir şekilde bizimle konuşuyordu. Calathes’in Barcelona’dan ayrılış şeklinden dolayı Jasikevicius geldikten sonra ayrı bir potansiyel problem çıkmıştı. Jasikevicius geldikten sonra Nigel Hayes-Davis ve Nick Calathes, koça çok güzel bir şekilde yaklaştı” ifadelerini kullandı.

Yannier, sözlerini şu ifadelerle noktaladı:

“İlk rakibimiz Panathinaikos. Onlara da saygı duymak lazım. Yeni bir projeleri var ve başlarında Türk antrenör var. Ergin Ataman’ı da tebrik etmek lazım. Onlara karşı bir kez galip geldik ve bir kez de mağlup olduk. Bu eşleşmede şanslı olan taraf olduğumuzu düşünüyoruz. Umarım tamamen basketbolun konuşulduğu bir maç olur. Bu kupayı diğer 3 takım kadar biz de kazanmak istiyoruz.”

NIGEL HAYES-DAVIS:KUPAYI KAZANMAK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPMAMIZ GEREKİYOR

Güzel bir başarı elde ettiklerini belirten Nigel Hayes-Davis, “Basketbol, dünyadaki en zor sporlardan bir tanesi. Monaco’ya karşı uzatmada 5’inci maçı kazanmak da müthiş bir şey. Bu güzel başarıyı elde etmek çok güzel. Oraya gidip kupayı kazanmak için elimizden geleni yapmamız gerekiyor” dedi.

Koç değişikliğinde adaptasyon süreci olduğunu söyleyen Hayes-Davis, “Bu sezon, iki koçla çalıştık. Avrupa’da basketbol, duygusal bir şekilde oynanıyor. Bazı şeyler oturmayınca da hemen eleştiriler başlıyor. Koç değişikliği sonrası adaptasyon zaman aldı. Birçok rekor kırdık. En iyi oyunumuzu da nisan ile mayıs aylarında oynadık ve bu durum takım için çok önemliydi” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’DE OYNANACAK MAÇLAR VAR”

Odak noktalarının sıradaki maç olan ligdeki play-off karşılaşmaları olduğunu aktaran Nigel Hayes-Davis, “Savunma ve hücum performansınız paralel gitmeli. Maçlardan sonra yaptıklarıma ve yapamadıklarıma bakıyorum. Hayal ettiğim bir şeyin içindeyim. Adım adım gitmemiz gerekiyor. Şu anda odak noktamız Euroleague değil. Önümüzde Türkiye’de oynanacak maçlar var” sözlerini sarf etti.

Nick Calathes’in çok mütevazı biri olduğuna değinen Hayes-Davis, “Barcelona’da onunla birlikteyken kötü bir dönem yaşamıştım. Bana hep destek oldu. Koçun da söylediğine göre sayılarımın yüzde 60’ı onun sayesinde oldu. Gelmemiz üzerine eleştiriler yapıldı. Özellikle Calathes’in şutları çok eleştirildi. Kendisi çok mütevazıdır. Çok da iyi oyuncudur. Oynadığı her takımda da çok iyiydi. Kendisi büyük takımların ve büyük maçlarının adamıdır” ifadeleriyle sözlerini noktaladı.

NICK CALATHES: DÖRTLÜ FİNAL HEDEFİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Dörtlü Final hedeflerini gerçekleştirdiklerini söyleyen Nick Calathes ise, “Ana hedeflerimizden bir tanesi Dörtlü Final’e katılıp kupayı kazanmaktı. Dörtlü Final hedefimizi gerçekleştirdik. Bundan dolayı çok mutluyuz. Jasikevicius, geldikten sonra daha iyi oldum. Koç, benim tarzımı biliyordu. Oyuncularla birlikte aile gibiyiz. Bu tür şeyler bizi başarıya taşıdı. Dörtlü Final’de çok güçlü takımlar var. Panathinaikos, bütün sezon boyunca çok iyi oynadı. Real Madrid ve Olympiakos da çok iyi takım. Maçlardan dolayı çok heyecanlıyız” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x