Terminal İstanbul tanıtıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın öncülük ettiği ve Atatürk Havalimanı’nı dünyanın en büyük girişimcilik merkezine dönüştürmeyi amaçlayan projede, modern araştırma ve geliştirme laboratuvarları, ofis alanları, eğitim ve konferans salonlarının yer alacağı ve girişimcilerin destekleneceği belirtildi.

TEKNOLOJİ ÜSSÜNE DÖNÜŞECEK

Tanıtım toplantısında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Terminal İstanbul’u teknoloji üssüne dönüştüreceklerini ifade etti. Kacır, “Bu adresi girişimcilere ev sahipliği yapan teknoloji üssüne dönüştüreceğiz. Atatürk Havalimanı terminalini, dünyanın en büyük teknoloji ve girişimcilik merkezi haline getireceğiz” dedi. Kacır sözllerini şöyle sürdürdü: “Son 22 yılda hep birlikte sıfırdan inşa ettiğimiz teknoloji girişimciliği ekosistemi, gelecek adına umut kaynağımız. Önceki 10 yılda toplam 1 milyar yatırım yapılan Türk teknoloji girişimleri, son üç yılda 4 milyar dolara yakın yatırım aldı. Türkiye’nin girişimcilik ekosistemi, bölgesel ve küresel düzeyde bir çekim merkezine dönüşüyor.”

ROBOT KÖPEK İLGİ ÇEKTİ

Tanıtım toplantısında, LTC Yazılım ve Ar-Ge Hizmetleri Şirketi kurucusu Murat Bil’in tasarlayıp geliştirdiği robot köpek Jidoka Dog büyük ilgi gördü. Murat Bil, robot köpek için 13 aylık bir çalışma yaptıklarını belirterek, “Bu köpek birçok fonksiyona sahip, endüstriyel alanda arıza tespiti yapabiliyor ayrıca görme engelli vatandaşlarımıza arkadaşlık edebilecek bir sistem yapacağız. Üçüncü olarak, arama kurtarmada görev almasını istiyoruz 25 metreye kadar ses tespit edebiliyor” dedi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x